Vishay/Dale RLR20C9090FPR36
RLR20C9090FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C9090FPR36
Brief Description
RES 909 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C9090FPR36.pdf
Availability of RLR20C9090FPR36
QUANTITY
RLR20C9090FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C9090FPR36
Internal Part NumberEIS-RLR20C9090FPR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C9090FPR36
Related LinksRLR20C9, RLR20C9090FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C9090FPR36 Details Description
Related parts for RLR20C9090FPR36
IC REG LDO ADJ 1.5A 3PWRFLEX datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92 datasheet.pdf
Crystal 28.2240MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES 21.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 10A datasheet.pdf
BERGSTIK II DUAL ST datasheet.pdf
PATCH PNL 10" RJ45 CAT5E datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
DIODE MODULE TVS 45V datasheet.pdf