Vishay/Dale RLR20C9090FRB14
RLR20C9090FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C9090FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 909 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C9090FRB14.pdf
Availability of RLR20C9090FRB14
QUANTITY
RLR20C9090FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C9090FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C9090FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C9090FRB14
Related LinksRLR20C9, RLR20C9090FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C9090FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C9090FRB14
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
OSC MEMS 32.35MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 9/16"-6" BLACK datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC PROGRAMMABLE 7050 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf