Vishay/Dale RLR20C9090FRBSL
RLR20C9090FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C9090FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 909 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C9090FRBSL.pdf
Availability of RLR20C9090FRBSL
QUANTITY
RLR20C9090FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C9090FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C9090FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C9090FRBSL
Related LinksRLR20C9, RLR20C9090FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C9090FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C9090FRBSL
TRANS 2NPN 20V 3.5A 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
AC/DC datasheet.pdf
THERMTRANS TAPE VINYL 4.00 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf