Vishay/Dale RLR20C95R3FPBSL
RLR20C95R3FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C95R3FPBSL
Brief Description
RES 95.3 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C95R3FPBSL.pdf
Availability of RLR20C95R3FPBSL
QUANTITY
RLR20C95R3FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C95R3FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C95R3FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C95R3FPBSL
Related LinksRLR20C9, RLR20C95R3FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C95R3FPBSL Details Description
Related parts for RLR20C95R3FPBSL
IDC CABLE - MDM10T/MC10M/X datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR2 1GB 200SODIMM datasheet.pdf
INDICATOR 12V 6MM RECESSED BLU datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC VCXO 807.703MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN PROGRAM PART AC OUTLET datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS GOLD W/BOSS datasheet.pdf
CONN SOCKET 11POS IDC 28AWG TIN datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2.54MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR datasheet.pdf
200 AMP CLASS J FUSEHOLDER 600V datasheet.pdf