Vishay/Dale RLR20C95R3FRB14
RLR20C95R3FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C95R3FRB14
Brief Description
RES 95.3 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C95R3FRB14.pdf
Availability of RLR20C95R3FRB14
QUANTITY
RLR20C95R3FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C95R3FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C95R3FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C95R3FRB14
Related LinksRLR20C9, RLR20C95R3FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C95R3FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C95R3FRB14
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 36.5KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 9.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
BLACK, STD HEIGHT, VERT, 50, FOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf