Vishay/Dale RLR32C1000FMBSL
RLR32C1000FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1000FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1000FMBSL.pdf
Availability of RLR32C1000FMBSL
QUANTITY
RLR32C1000FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1000FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C1000FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1000FMBSL
Related LinksRLR32C1, RLR32C1000FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1000FMBSL Details Description
Related parts for RLR32C1000FMBSL
IC REG LDO ADJ 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
BINDING POST GOLD PLATED ORANGE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 8DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf