Vishay/Dale RLR32C1001FPRE6
RLR32C1001FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1001FPRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1001FPRE6.pdf
Availability of RLR32C1001FPRE6
QUANTITY
RLR32C1001FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1001FPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR32C1001FPRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1001FPRE6
Related LinksRLR32C1, RLR32C1001FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1001FPRE6 Details Description
Related parts for RLR32C1001FPRE6
IC POE 802.3AF CONTROLLER 8-DFN datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 16-14AWG #6 datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1GHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16TSSOP datasheet.pdf
CORD COIL REVERSED 8-8 SILVER 7' datasheet.pdf
BARBED FASTENER 0.590" NYLON BLK datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf