Vishay/Dale RLR32C1002FMR64
RLR32C1002FMR64 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1002FMR64
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1002FMR64.pdf
Availability of RLR32C1002FMR64
QUANTITY
RLR32C1002FMR64 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1002FMR64
Internal Part NumberEIS-RLR32C1002FMR64
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1002FMR64
Related LinksRLR32C1, RLR32C1002FMR64 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1002FMR64 Details Description
Related parts for RLR32C1002FMR64
VARISTOR 180V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.25A TO92-3 datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 BLACK 300' datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 160MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 250MSPS BUFF 48QFN datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
TOOL COAX CABLE STRIPPER datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf