Vishay/Dale RLR32C10R0GPB14
RLR32C10R0GPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C10R0GPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C10R0GPB14.pdf
Availability of RLR32C10R0GPB14
QUANTITY
RLR32C10R0GPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C10R0GPB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C10R0GPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C10R0GPB14
Related LinksRLR32C1, RLR32C10R0GPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C10R0GPB14 Details Description
Related parts for RLR32C10R0GPB14
IC AMP AUDIO PWR 1.1W MONO 8SOIC datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1/2"X 36YD datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 119BGA datasheet.pdf
TPUTTY 504 30CC SYRINGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 750 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 110UH 128MA 4.9 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 4.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 132PO datasheet.pdf
LED RGB DIFFUSED 6SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4.8A TO-220FP datasheet.pdf