Vishay/Dale RLR32C1101FPRE6
RLR32C1101FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1101FPRE6
Brief Description
RES 1.1K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1101FPRE6.pdf
Availability of RLR32C1101FPRE6
QUANTITY
RLR32C1101FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1101FPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR32C1101FPRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1101FPRE6
Related LinksRLR32C1, RLR32C1101FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1101FPRE6 Details Description
Related parts for RLR32C1101FPRE6
Connector Header 33 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
LRGE DIG RK SW -M01- LNNS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DDR3 240P SMT ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUALP-P 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf