Vishay/Dale RLR32C11R5FMRE6
RLR32C11R5FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C11R5FMRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.5 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C11R5FMRE6.pdf
Availability of RLR32C11R5FMRE6
QUANTITY
RLR32C11R5FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C11R5FMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR32C11R5FMRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C11R5FMRE6
Related LinksRLR32C1, RLR32C11R5FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C11R5FMRE6 Details Description
Related parts for RLR32C11R5FMRE6
HEAT SINK 19MM X 19MM X 9.5MM datasheet.pdf
EDGECARD EXTEND 120POS PCI32 datasheet.pdf
IC CTLR PWM/DDR DUAL BUCK 20-DFN datasheet.pdf
12P MTA100 CONN ASSY GRN LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 1.14K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.27MM CENTER TWO PART PROBE datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf