Vishay/Dale RLR32C1200GRRSL
RLR32C1200GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1200GRRSL
Brief Description
RES 120 OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1200GRRSL.pdf
Availability of RLR32C1200GRRSL
QUANTITY
RLR32C1200GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1200GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C1200GRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)