Vishay/Dale RLR32C1213FRRSL
RLR32C1213FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1213FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 121K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1213FRRSL.pdf
Availability of RLR32C1213FRRSL
QUANTITY
RLR32C1213FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1213FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C1213FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1213FRRSL
Related LinksRLR32C1, RLR32C1213FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1213FRRSL Details Description
Related parts for RLR32C1213FRRSL
Connector Receptacle 82 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 21POS datasheet.pdf
MOD IPM 6-PAC L1 200A 600V datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 0.9MM datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf