Vishay/Dale RLR32C1301GMRSL
RLR32C1301GMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1301GMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.3K OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1301GMRSL.pdf
Availability of RLR32C1301GMRSL
QUANTITY
RLR32C1301GMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1301GMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C1301GMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1301GMRSL
Related LinksRLR32C1, RLR32C1301GMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1301GMRSL Details Description
Related parts for RLR32C1301GMRSL
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 25POS STR 3.81MM datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 48"W datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ CHIRP datasheet.pdf
TFLEX HR6150,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
RES SMD 0.029 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT RA SKT datasheet.pdf
KIT LCD TOUCH 7" HMI datasheet.pdf
2200UF 16V 12,5X20 datasheet.pdf