Vishay/Dale RLR32C1400FRBSL
RLR32C1400FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1400FRBSL
Brief Description
RES 140 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1400FRBSL.pdf
Availability of RLR32C1400FRBSL
QUANTITY
RLR32C1400FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1400FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C1400FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1400FRBSL
Related LinksRLR32C1, RLR32C1400FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1400FRBSL Details Description
Related parts for RLR32C1400FRBSL
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
IC PWR VOLT MON WD TIMER 8SOL datasheet.pdf
CAP CER 750PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED 4-40 datasheet.pdf
MODULE DDR2 DRAM 1G 200-SODIMM datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 760MA 280 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
TRANSFORMER TOROIDAL POWER datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W datasheet.pdf