Vishay/Dale RLR32C1501FPBSL
RLR32C1501FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1501FPBSL
Brief Description
RES 1.5K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1501FPBSL.pdf
Availability of RLR32C1501FPBSL
QUANTITY
RLR32C1501FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1501FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C1501FPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1501FPBSL
Related LinksRLR32C1, RLR32C1501FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1501FPBSL Details Description
Related parts for RLR32C1501FPBSL
RES SMD 154 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
TRANS NPN/JFET N-CH 15V CPH5 datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 0.25W datasheet.pdf