Vishay/Dale RLR32C1742FRRSL
RLR32C1742FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1742FRRSL
Brief Description
RES 17.4K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1742FRRSL.pdf
Availability of RLR32C1742FRRSL
QUANTITY
RLR32C1742FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1742FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C1742FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1742FRRSL
Related LinksRLR32C1, RLR32C1742FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1742FRRSL Details Description
Related parts for RLR32C1742FRRSL
DIODE GEN PURP 1.2KV 12A DO203AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 20V T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-SUB FILTER 25POS IP67 datasheet.pdf