Vishay/Dale RLR32C1782FRBSL
RLR32C1782FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1782FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.8K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1782FRBSL.pdf
Availability of RLR32C1782FRBSL
QUANTITY
RLR32C1782FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1782FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C1782FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1782FRBSL
Related LinksRLR32C1, RLR32C1782FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1782FRBSL Details Description
Related parts for RLR32C1782FRBSL
POST INS. 250 FASTON HSG. datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWIT 32X32 176LQFP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST ISO PWM 10-UMAX datasheet.pdf
RES 50 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 2MM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf