Vishay/Dale RLR32C17R8FMRSL
RLR32C17R8FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C17R8FMRSL
Brief Description
RES 17.8 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C17R8FMRSL.pdf
Availability of RLR32C17R8FMRSL
QUANTITY
RLR32C17R8FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C17R8FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C17R8FMRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)