Vishay/Dale RLR32C1801GPRSL
RLR32C1801GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1801GPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.8K OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1801GPRSL.pdf
Availability of RLR32C1801GPRSL
QUANTITY
RLR32C1801GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1801GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C1801GPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1801GPRSL
Related LinksRLR32C1, RLR32C1801GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1801GPRSL Details Description
Related parts for RLR32C1801GPRSL
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMB datasheet.pdf
OSC VCXO 14.31818MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IGBT 1200V 36A 230W TO-247AD datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 0.43 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 120M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf