Vishay/Dale RLR32C1873FRBSL
RLR32C1873FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1873FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 187K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1873FRBSL.pdf
Availability of RLR32C1873FRBSL
QUANTITY
RLR32C1873FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1873FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C1873FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1873FRBSL
Related LinksRLR32C1, RLR32C1873FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1873FRBSL Details Description
Related parts for RLR32C1873FRBSL
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DUAL HS MOSFET DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
2.5 SIGNAL D/LOCK CAP HSG 2P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC CMEMS 24.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM LC REC datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf