Vishay/Dale RLR32C1912FRB14
RLR32C1912FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1912FRB14
Brief Description
RES 19.1K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1912FRB14.pdf
Availability of RLR32C1912FRB14
QUANTITY
RLR32C1912FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1912FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C1912FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1912FRB14
Related LinksRLR32C1, RLR32C1912FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1912FRB14 Details Description
Related parts for RLR32C1912FRB14
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CAP ALUM 2900UF 250V SCREW datasheet.pdf
TOUCH SCREEN CAPACITIVE 6.71" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 240 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGED W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 176 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PCB TRANSITION CONNECTOR .100" datasheet.pdf
15W 2X 24V DC INPUT 16.8-75V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 60V AXIAL datasheet.pdf