Vishay/Dale RLR32C1R00FMB14
RLR32C1R00FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1R00FMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1R00FMB14.pdf
Availability of RLR32C1R00FMB14
QUANTITY
RLR32C1R00FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1R00FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C1R00FMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1R00FMB14
Related LinksRLR32C1, RLR32C1R00FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1R00FMB14 Details Description
Related parts for RLR32C1R00FMB14
BACKSHELL DB25 METALIZED PLASTIC datasheet.pdf
IC FREQ DIVIDER 24STG 16-DIP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA 1005 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.05VWM DO220AA datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 3KV SL RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 2W DO214AC datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 32SOJ datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC AUDIO PROC CONN HOME 64QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS datasheet.pdf