Vishay/Dale RLR32C1R00FPRSL
RLR32C1R00FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1R00FPRSL
Brief Description
RES 1 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1R00FPRSL.pdf
Availability of RLR32C1R00FPRSL
QUANTITY
RLR32C1R00FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1R00FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C1R00FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1R00FPRSL
Related LinksRLR32C1, RLR32C1R00FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1R00FPRSL Details Description
Related parts for RLR32C1R00FPRSL
CONSOLE ALUM 20.26"L X 11.61"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 100A POWRBLOK datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC MPU SITARA 456MHZ 361NFBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 30A TO252-3 datasheet.pdf
CAP 470MF -20%, +80% 6.3V T/H datasheet.pdf