Vishay/Dale RLR32C1R50GPBSL
RLR32C1R50GPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1R50GPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5 OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1R50GPBSL.pdf
Availability of RLR32C1R50GPBSL
QUANTITY
RLR32C1R50GPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1R50GPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C1R50GPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1R50GPBSL
Related LinksRLR32C1, RLR32C1R50GPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1R50GPBSL Details Description
Related parts for RLR32C1R50GPBSL
RES SMD 274K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.75A 2PWRFLEX datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG WHT/RED 100' datasheet.pdf
CABLE 5COND 18AWG SLATE 500' datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 36 OHM 1206 datasheet.pdf
CABLE 8COND 12AWG BLACK 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1.5W DO214AA datasheet.pdf