Vishay/Dale RLR32C2463FRB14
RLR32C2463FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C2463FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 246K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C2463FRB14.pdf
Availability of RLR32C2463FRB14
QUANTITY
RLR32C2463FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C2463FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C2463FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)246k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C2463FRB14
Related LinksRLR32C2, RLR32C2463FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C2463FRB14 Details Description
Related parts for RLR32C2463FRB14
FILTER POWER LINE 16A 250/440V datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 26POS R/A datasheet.pdf
SHIELD PLUS FRAME PLUS INSULATOR datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 12POS 5A datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 32V 60A datasheet.pdf
SCS FOAM 53 X 100 X 2340 MM LONG datasheet.pdf