Vishay/Dale RLR32C2490FMB14
RLR32C2490FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C2490FMB14
Brief Description
RES 249 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C2490FMB14.pdf
Availability of RLR32C2490FMB14
QUANTITY
RLR32C2490FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C2490FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C2490FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C2490FMB14
Related LinksRLR32C2, RLR32C2490FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C2490FMB14 Details Description
Related parts for RLR32C2490FMB14
IC OPAMP JFET 4.5MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN MINI-D 50POS R/A RECPT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 790MA 170 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
INSERT FLA.2S.304. FOR 4LV datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 88POS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
TV 79C 79#22D PIN PLUG datasheet.pdf
150UF 25V 6,3X11 datasheet.pdf