Vishay/Dale RLR32C2610FRB14
RLR32C2610FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C2610FRB14
Brief Description
RES 261 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C2610FRB14.pdf
Availability of RLR32C2610FRB14
QUANTITY
RLR32C2610FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C2610FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C2610FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C2610FRB14
Related LinksRLR32C2, RLR32C2610FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C2610FRB14 Details Description
Related parts for RLR32C2610FRB14
SSR OCMOS FET 200MA NO 6-DIP datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 9-18V 2.77A datasheet.pdf
TVS DIODE 477VWM 760VC SMA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
SWITCH 2NC 2NO DPDT SNAP 120V datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 7/8" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 35K OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 300V NP0 1111 datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 160VDC datasheet.pdf