Vishay/Dale RLR32C2671FMRSL
RLR32C2671FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C2671FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.67K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C2671FMRSL.pdf
Availability of RLR32C2671FMRSL
QUANTITY
RLR32C2671FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C2671FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C2671FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C2671FMRSL
Related LinksRLR32C2, RLR32C2671FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C2671FMRSL Details Description
Related parts for RLR32C2671FMRSL
BOARD EVAL BASED ON ST1S03A datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG NAT 1000' datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.873A 35 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO-215AB datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 68UH SMD datasheet.pdf