Vishay/Dale RLR32C2740FRRSL
RLR32C2740FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C2740FRRSL
Brief Description
RES 274 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C2740FRRSL.pdf
Availability of RLR32C2740FRRSL
QUANTITY
RLR32C2740FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C2740FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C2740FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C2740FRRSL
Related LinksRLR32C2, RLR32C2740FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C2740FRRSL Details Description
Related parts for RLR32C2740FRRSL
RES ARRAY 4 RES 5.6K OHM 0804 datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1A MPT3 datasheet.pdf
LINK MODULE RS232C RS422 datasheet.pdf
SENSOR SECURITY MAGNETIC 1" datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SSD 240GB 2.5" SATA III 5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 8SO datasheet.pdf
PORT DB9M/F W/10' DUAL 120V W/3A datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf