Vishay/Dale RLR32C2941FRB14
RLR32C2941FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C2941FRB14
Brief Description
RES 2.94K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C2941FRB14.pdf
Availability of RLR32C2941FRB14
QUANTITY
RLR32C2941FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C2941FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C2941FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C2941FRB14
Related LinksRLR32C2, RLR32C2941FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C2941FRB14 Details Description
Related parts for RLR32C2941FRB14
BRD SPT SNAP FIT ADHESIVE 1" datasheet.pdf
IC PWR MNG TRPL OUT 36-TQFN datasheet.pdf
IC CLOCK MULTIPLIER 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CAT5E PATCH CABLE SFTP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 10W datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 2KV RADIAL datasheet.pdf