Vishay/Dale RLR32C3001GMBSL
RLR32C3001GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C3001GMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3K OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C3001GMBSL.pdf
Availability of RLR32C3001GMBSL
QUANTITY
RLR32C3001GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C3001GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C3001GMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C3001GMBSL
Related LinksRLR32C3, RLR32C3001GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C3001GMBSL Details Description
Related parts for RLR32C3001GMBSL
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 54A 1800V V1-A datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.5A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 35A datasheet.pdf