Vishay/Dale RLR32C3163FRB14
RLR32C3163FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C3163FRB14
Brief Description
RES 316K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C3163FRB14.pdf
Availability of RLR32C3163FRB14
QUANTITY
RLR32C3163FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C3163FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C3163FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)316k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C3163FRB14
Related LinksRLR32C3, RLR32C3163FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C3163FRB14 Details Description
Related parts for RLR32C3163FRB14
RES SMD 523 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 6A 125V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 6POS datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf