Vishay/Dale RLR32C3602GPRE6
RLR32C3602GPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C3602GPRE6
Brief Description
RES 36K OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C3602GPRE6.pdf
Availability of RLR32C3602GPRE6
QUANTITY
RLR32C3602GPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C3602GPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR32C3602GPRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C3602GPRE6
Related LinksRLR32C3, RLR32C3602GPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C3602GPRE6 Details Description
Related parts for RLR32C3602GPRE6
CAP CER 2200PF 2.5KV X7R 1812 datasheet.pdf