Vishay/Dale RLR32C36R5FRB14
RLR32C36R5FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C36R5FRB14
Brief Description
RES 36.5 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C36R5FRB14.pdf
Availability of RLR32C36R5FRB14
QUANTITY
RLR32C36R5FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C36R5FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C36R5FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C36R5FRB14
Related LinksRLR32C3, RLR32C36R5FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C36R5FRB14 Details Description
Related parts for RLR32C36R5FRB14
CARD EDGE 60POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 630V NP0 3640 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS R/A TIN 2MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN FORK BLOCK NON-INSUL 50PC datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 ALUMINUM 1/2" datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
MARKER PLATE THERMAL TRANS datasheet.pdf
M801 2C 2#12 SKT RECP OM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN datasheet.pdf