Vishay/Dale RLR32C3742FRRSL
RLR32C3742FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C3742FRRSL
Brief Description
RES 37.4K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C3742FRRSL.pdf
Availability of RLR32C3742FRRSL
QUANTITY
RLR32C3742FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C3742FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C3742FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C3742FRRSL
Related LinksRLR32C3, RLR32C3742FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C3742FRRSL Details Description
Related parts for RLR32C3742FRRSL
DUCT SOLID WHT 1.5X1.5"X 6' datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 22MM 1/4-18NPT 5V datasheet.pdf
STD-TIMER CONTACT datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
GROMMET 0.188" PVC BLACK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
LARGE PANEL INDICATOR datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 20POS datasheet.pdf