Vishay/Dale RLR32C37R4FPR64
RLR32C37R4FPR64 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C37R4FPR64
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 37.4 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C37R4FPR64.pdf
Availability of RLR32C37R4FPR64
QUANTITY
RLR32C37R4FPR64 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C37R4FPR64
Internal Part NumberEIS-RLR32C37R4FPR64
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C37R4FPR64
Related LinksRLR32C3, RLR32C37R4FPR64 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C37R4FPR64 Details Description
Related parts for RLR32C37R4FPR64
RES SMD 309 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 660MA 612 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA 800 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.8A SOT-23 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-24 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 3.6UH 4.9A 24 MOHM SMD datasheet.pdf