Vishay/Dale RLR32C37R4FPR64
RLR32C37R4FPR64 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C37R4FPR64
Brief Description
RES 37.4 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C37R4FPR64.pdf
Availability of RLR32C37R4FPR64
QUANTITY
RLR32C37R4FPR64 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C37R4FPR64
Internal Part NumberEIS-RLR32C37R4FPR64
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C37R4FPR64
Related LinksRLR32C3, RLR32C37R4FPR64 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C37R4FPR64 Details Description
Related parts for RLR32C37R4FPR64
CONN RECEPT 20 POS GOLD DUAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 2506 datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP MICA 180PF 5% 500V 1812 datasheet.pdf
VARISTOR 23V 30A 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16B 16K W/RF CORE 64VQFN datasheet.pdf
RES 101 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 32.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 327MA 1.8 OHM datasheet.pdf