Vishay/Dale RLR32C3830FMBSL
RLR32C3830FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C3830FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 383 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C3830FMBSL.pdf
Availability of RLR32C3830FMBSL
QUANTITY
RLR32C3830FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C3830FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C3830FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)383
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C3830FMBSL
Related LinksRLR32C3, RLR32C3830FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C3830FMBSL Details Description
Related parts for RLR32C3830FMBSL
CONN MINI D PLUG 50POS SLD CUP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 220 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
TOOL POSITIONER FOR COAX datasheet.pdf
CONN HDR 86POS 2MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 585MA 130 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
25POS M/F DUAL PRT C FILT 1300PF datasheet.pdf