Vishay/Dale RLR32C3832FPRSL
RLR32C3832FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C3832FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 38.3K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C3832FPRSL.pdf
Availability of RLR32C3832FPRSL
QUANTITY
RLR32C3832FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C3832FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C3832FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C3832FPRSL
Related LinksRLR32C3, RLR32C3832FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C3832FPRSL Details Description
Related parts for RLR32C3832FPRSL
CONN EDGECARD 122PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SIGNAL CLAMP datasheet.pdf
POT 100K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 125MW 0402 datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK TO JACK 50 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 457MA 720 MOHM datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 5.3A DFN8 datasheet.pdf
508 TB SOCKET OPEN 45D datasheet.pdf
CAP FILM 2.2 UF 5% 250VDC datasheet.pdf