Vishay/Dale RLR32C3900GMBSL
RLR32C3900GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C3900GMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 390 OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C3900GMBSL.pdf
Availability of RLR32C3900GMBSL
QUANTITY
RLR32C3900GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C3900GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C3900GMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C3900GMBSL
Related LinksRLR32C3, RLR32C3900GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C3900GMBSL Details Description
Related parts for RLR32C3900GMBSL
CONN RECEPT 9POS MTA-156 26AWG datasheet.pdf
LED RECT 4X12 PURE GRN DIFF 4PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle Firewire (IEEE 1394) 6 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN RECPT 100POS .100 RT/A DUAL datasheet.pdf
IC 24BIT STEREO AUD DAC 28-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 82 OHM 5% 200W datasheet.pdf
MARKING LABEL VERTICAL (L1 L2 L3 datasheet.pdf
100UF 10V 5X11MM 85C 3000H datasheet.pdf