Vishay/Dale RLR32C40R2FPRSL
RLR32C40R2FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C40R2FPRSL
Brief Description
RES 40.2 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C40R2FPRSL.pdf
Availability of RLR32C40R2FPRSL
QUANTITY
RLR32C40R2FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C40R2FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C40R2FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C40R2FPRSL
Related LinksRLR32C4, RLR32C40R2FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C40R2FPRSL Details Description
Related parts for RLR32C40R2FPRSL
CONN TERM SOCKET 18-22AWG TIN datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 670MA 380 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RECPT 5POS .100" STR datasheet.pdf
CAP REPLCMNT FOR M12 PROX UNSHLD datasheet.pdf
SW KEYLOCK DPDT GOLD STR PC 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 25 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 128POS .050 SMD datasheet.pdf