Vishay/Dale RLR32C42R2FMRSL
RLR32C42R2FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C42R2FMRSL
Brief Description
RES 42.2 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C42R2FMRSL.pdf
Availability of RLR32C42R2FMRSL
QUANTITY
RLR32C42R2FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C42R2FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C42R2FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C42R2FMRSL
Related LinksRLR32C4, RLR32C42R2FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C42R2FMRSL Details Description
Related parts for RLR32C42R2FMRSL
QUICKIE datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 16POS SKT datasheet.pdf