Vishay/Dale RLR32C4751FPRSL
RLR32C4751FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C4751FPRSL
Brief Description
RES 4.75K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C4751FPRSL.pdf
Availability of RLR32C4751FPRSL
QUANTITY
RLR32C4751FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C4751FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C4751FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C4751FPRSL
Related LinksRLR32C4, RLR32C4751FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C4751FPRSL Details Description
Related parts for RLR32C4751FPRSL
CONN HEADER 2MM SNGL R/A 6POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 1.298K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf