Vishay/Dale RLR32C4991FMBSL
RLR32C4991FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C4991FMBSL
Brief Description
RES 4.99K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C4991FMBSL.pdf
Availability of RLR32C4991FMBSL
QUANTITY
RLR32C4991FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C4991FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C4991FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C4991FMBSL
Related LinksRLR32C4, RLR32C4991FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C4991FMBSL Details Description
Related parts for RLR32C4991FMBSL
MOSFET N-CH 560V 21A TO-247 datasheet.pdf
BLADE TORX T5 6.89" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 12.0 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
DSUB 3W3 M CRIMP T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf