Vishay/Dale RLR32C4991FPB14
RLR32C4991FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C4991FPB14
Brief Description
RES 4.99K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C4991FPB14.pdf
Availability of RLR32C4991FPB14
QUANTITY
RLR32C4991FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C4991FPB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C4991FPB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C4991FPB14
Related LinksRLR32C4, RLR32C4991FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C4991FPB14 Details Description
Related parts for RLR32C4991FPB14
IC SWITCH SPST SC70-5 datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THYRISTOR 1A 600V SOT-223 datasheet.pdf
CABLE ASSY FMALE SGL END 4POS 2M datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 10V SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS FLANGE PIN datasheet.pdf
MODULE DIODE 1200V 320A MAGNAPAK datasheet.pdf
F3SJ-B0465P25 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf