Vishay/Dale RLR32C5101GPB14
RLR32C5101GPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C5101GPB14
Brief Description
RES 5.1K OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C5101GPB14.pdf
Availability of RLR32C5101GPB14
QUANTITY
RLR32C5101GPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C5101GPB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C5101GPB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C5101GPB14
Related LinksRLR32C5, RLR32C5101GPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C5101GPB14 Details Description
Related parts for RLR32C5101GPB14
CONN HEADER .100 SINGL STR 31POS datasheet.pdf