Vishay/Dale RLR32C5111FMB14
RLR32C5111FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C5111FMB14
Brief Description
RES 5.11K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C5111FMB14.pdf
Availability of RLR32C5111FMB14
QUANTITY
RLR32C5111FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C5111FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C5111FMB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C5111FMB14
Related LinksRLR32C5, RLR32C5111FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C5111FMB14 Details Description
Related parts for RLR32C5111FMB14
RES SMD 360K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A 10USMD datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
LABEL 2" CIRCLE YELLOW 1000/PK datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.025 GRAY 300' datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
35+35 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 1000VDC datasheet.pdf