Vishay/Dale RLR32C5360FMRSL
RLR32C5360FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C5360FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 536 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C5360FMRSL.pdf
Availability of RLR32C5360FMRSL
QUANTITY
RLR32C5360FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C5360FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C5360FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C5360FMRSL
Related LinksRLR32C5, RLR32C5360FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C5360FMRSL Details Description
Related parts for RLR32C5360FMRSL
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 12 BLK datasheet.pdf
RES 75 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 430UH 131MA 10.4 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOD SCHOTTKY 30V 440A ADDAPAK datasheet.pdf