Vishay/Dale RLR32C5360FRRE6
RLR32C5360FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C5360FRRE6
Brief Description
RES 536 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C5360FRRE6.pdf
Availability of RLR32C5360FRRE6
QUANTITY
RLR32C5360FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C5360FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR32C5360FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C5360FRRE6
Related LinksRLR32C5, RLR32C5360FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C5360FRRE6 Details Description
Related parts for RLR32C5360FRRE6
IC MONITOR RESET 2.88V SC-70-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 DIP SLD datasheet.pdf